روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو
روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو
به این مطلب امتیاز دهید

روانشناسی رنگ ها در طراحی لوگو
به این مطلب امتیاز دهید

پژوهش های مختلف نشان داده اند که رنگ ها ، معانی مختلفی ( روانشناسی رنگ ها ) را به صورت ناخودآگاه منتقل می کنند. به همین دلیل رنگ ها یک ابزار روانشناسی بسیار قوی در طراحی وب و همچنین طراحی لوگو می باشد. رنگ ها قادر هستند تا پیام های منفی و مثبت را برای مردم ارسال کنند و آنها را به انجام دادن یک کار تشویق نمایند.

به طور مشخص رنگ ها قادر هستند ، یک ابزار بصری دارای اهمیت باشند . همچنین رنگ می تواند در سطحی نیمه هوشیار ، بر روی روانشناسی مخاطب تاثیر گذار باشد. رنگ ها نقش مهمی در به خاطر ماندن برند های تجاری در ذهن مخاطبان دارد ، همچنین می تواند در نوع ارتباط مصرف کنند با برند تجاری یک نقش تعیین کننده را ایفا کند. یک تفسیر شخصی از رنگ به اِلمان های مختلفی نظیر ملیت ، سن ، شغل ، علاقه ، احساسات و اولویت های شخصی بستگی دارد. رنگ می تواند به وجود آورنده خاطرات و یا احساسات بزرگی باشد.
در واقع شما می بایست یک درک کلی از اهداف و شخصیت افراد مورد نظر خود داشته باشید و توضیح بالا در استفاده صحیح از رنگ های تاثیر زیادی ندارد.

به عنوان نمونه ، وقتی یک محصول جدید را برای اولین بار می بینید ، رنگ و ظاهر بصری (۹۳ درصد) ، دیگر فاکتور ها نظیر بافت (۶ درصد) ، صدا و بو (۱ درصد) در ذهن شما خواهد ماند. این نکته نیز جالب است که ، رنگ یکی از اصلی ترین دلایل برای انتخاب و خرید یک کالا برای بیش از ۸۵ درصد خریداران می باشد. همچنین طبق پژوهش های انجام گرفته مشخص شده است که رنگ در شناسایی یک برند بیش از ۸۰ درصد تاثیر دارد. زمانی که به این موضوع که ایجاد اعتماد در مشتری ، ارتباط مستقیمی با موفقیت یک برند تجاری دارد ، این آمار واقعا فوق العاده و شگفت انگیز می باشد. می بایست به صورت عاقلانه در طراحی لوگو ، روانشناسی رنگ ها را نیز مد نظر قرار دهید . در ادامه این مقاله به صورت مختصر ، روانشناسی رنگ ها را بررسی خواهیم کرد.


روانشناسی رنگ نارنجی

رنگ نارنجی باعث می شود تا خریداران به صورت ناگهانی برای خرید یک کالا جذب شوند. رنگ نارنجی قادر است تا برای ایجاد حرکت و انرژی بدون اینکه مخاطب از خود مقاومتی نشان دهد ، مورد استفاده قرار گیرد. رنگ نارنجی قادر است یک وضعیت و رفتار جدید را به وجود بیاورد

روانشناسی رنگ نارنجی : اشتیاق ، بازیگوشی ، شعله وری ، لحظات خوش ، ماجراجویی ، رفتار ، روش ، فعالیت ، پر توانی ، دوستانه ، دعوت ، گرما ، خلاقیت و حاصل خیزی

رنگ مشکی

به طور معمول از رنگ مشکی برای استفاده در بازار محصولات سرگرمی و خوشگذرانی استفاده می شود. رنگ مشکی به عنوان یک رنگ قدرتمند و براق شناخته می شود و به منظور رساندن قدرت و توانایی مورد استفاده قرار می گیرد. رنگ مشکی یک رنگ جدی و هوشمند می باشد.

روانشناسی رنگ مشکی : هوشمندی ، وقار ، گمراه کردن ، راز ، مدرن ، نازکی ، براقی ، رسمی ، تحریف ، محرمانه ، خوش گذرانی ، قدرت ، توانایی و بدی.

رنگ آبی

رنگ آبی باعث به وجود آمدن احساس امنیت و اعتماد می شود و در صورتی که در زمینه فریلنسرینگ یا دورکاری فعالیت دارید ، می توانید از این رنگ در طراحی های خود استفاده نمایید. این رنگ به دلیل داشتن طول موج بلند از فاصله های طولانی نیز مشاهده می شود.

به خاطر همین مسئله بیشتر فرودگاه ها ، از رنگ آبی به عنوان چراغ فرود استفاده می کنند. سایه های مختلف این رنگ می تواند تاثیرات گوناگونی داشته باشد. به عنوان نمونه ، رنگ آبی سلطنتی خریدار هایی که عجله دارند را مجذوب می کند ، همچنین استفاده از رنگ آبی برای محصولات و کالاهای پاک کننده مناسب می باشد. این در حالی است که برای لوگو های سازمانی بهتر است از رنگ سرمه ای استفاده شود. بسیاری از مردم به رنگ آبی بیش از سایر رنگ ها علاقه دارند.

روانشناسی رنگ آبی : معتمد ، دوستانه ، آرام ، آسودگی ، وقار ، آب ، جدیّت ، قدرت ، موفقیّت ، حرفه ای بودن ، اعتماد ، راست گویی ، وابستگی ، خنکی و قابل اطمینان بودن.


رنگ قرمز

رنگ قرمز برای ایجاد هیجان و جلب نظر مخاطب ، بسیار تاثیر گذار است . در واقع ، طبق پژوهش هایی که صورت گرفته است ، مشخص شده که رنگ های زرد و قرمز ، اولین رنگ هایی هستند که در مغز پردازش می شوند. رنگ قرمز برای به وجود آوردن احساس فوریت یک گزینه ایده آل است.

روانشناسی رنگ قرمز : عصبانیت ، انعطاف ناپذیری ، سرعت ، آرزو ، دلیری ، تصمیم ، هوس ، انگیزش ، حرکت ، خطر ، سختی ، هیجان ، شهوت ، مقاومت ، احساسات جنسی ، حمله و شجاعت.

رنگ صورتی

رنگ صورتی ، برخلاف رنگ قرمز ، به عنوان یکی از آرام ترین رنگ ها شناخته می شود. در واقع این رنگ میزان عصبانیت و تهاجم را در افراد کاهش می دهد ، به همین دلیل گاهی اوقات خلاف کارها را در سلول های صورتی رنگ قرار می دهند.
طبق پژوهش هایی که در این باره انجام گرفته ، مشخص شده است که رنگ صورتی ، فرکانس رنگی بالایی در برابر روشنفکری دارد. همچنین رنگ صورتی برای خریداران سنتی ، یک رنگ جذاب می باشد.

روانشناسی رنگ صورتی : خنکی ، آسودگی ، سکون ، بی حرکتی ، تخیل ، سنتی ، عشق ، داستان عاشقانه ، نرمی ، آرامش و وقار.

رنگ قهوه ای

تجربه ، راحتی و پایداری با استفاده از رنگ قهوه ای بیان می شود. از رنگ قهوه ای برای بیان کردن راستگویی ، دوستی و طبیعت نیز استفاده می شود.
روانشناسی رنگ قهوه ای : زمین ، قبیله ای ، بدوی ، سادگی ، تجربه ، راحتی ، پایداری ، طبیعت و دوستی.

روانشناسی رنگ بنفش

رنگ بنفش معمولاً به عنوان رنگ مورد علاقه دختران جوان انتخاب می شود. این رنگ قسمت های مختلف مغز که برای حل مشکلات به کار می رود را فعال می کند. این رنگ می تواند بیان کننده مسائل مختلفی نظیر احترام ، خرد و راز باشد. بنفش یک رنگ سلطنتی به شمار می رود و به طور معمول برای محصولات زیبایی و ضد پیری استفاده می شود. سایه های تیره تر بنفش نشان دهنده خوش گذرانی و ثروت می باشد ، در حالی که سایه های روشن تر این رنگ به داستان های عاشقانه و فصل بهار ، اشاره می کند.

روانشناسی رنگ بنفش : ، روحانیت ، عدالت ، خیال پردازی ، رویا ، زنانه ، فراوانی ، خلاقیت ، تخیل ، خوش گذرانی ، بهار ، داستان عاشقانه ، سلطنتی ، ثروت ، شکوفایی ، راز ، احترام ، خرد ، حل مشکلات ، نجابت و وقار

رنگ خاکستری

رنگ خاکستری نشان دهنده آرام بودن و خنثی بودن می باشد. استفاده از این رنگ برای نشان دادن کیفیت پایین محصولات گزینه خوبی می باشد ، ولی استفاده از آن در طراحی لوگو توصیه نمی شود.

روانشناسی رنگ خاکستری : مرگ ، مالیات ، کمبود انرژی ، رکود ، خونسردی ، قابل استفاده ، خنثی ، میانه راه و سنین پیری.

رنگ زرد

رنگ زرد احساس حوانی و خوش بینی را منتقل می کند ، این رنگ بیشتر مورد توجه کسانی که به ویترین فروشگاه ها نگاه می کنند ، قرار می گیرد. رنگ زرد با خوراکی ها همخوانی دارد. این رنگ باعث جلب توجه روشنفکران می شود و باعث بالا بردن تمرکز می شود. در صورتی که رنگ زرد در مکان نامناسبی استفاده شود ، باعث می شود مشاهده آن سخت شود. مشاهده کردن رنگ سبز باعث به وجود آمدن احساس خوب در بیننده می شود و همچنین باعث بالا رفتن خلاقیت در فرد می شود.

روانشناسی رنگ زرد : غذا ، محرک ، توسعه ، کنجکاوی ، بازیگوشی ، سرگرمی ، انرژی ، راحتی ، صدای خنده ، لحظات خوب ، خلاقیت ، گرمی ، شادی ، تشویق ، نور خورشید ، جوانی ، خوش بینی و امید.

رنگ سبز

رنگ سبز نماد ثروت ، بوم شناسی و طبیعت می باشد. ساده ترین رنگ برای پردازش توسط مغز ، رنگ سبز می باشد. این رنگ به طور معمول برای اتاق های بیمارستان ها مورد استفاده قرار می گیرد ، تا به بیماران احساس آرامش منقل کند.

روانشناسی رنگ سبز : فراوانی ، شفا ، زندگی ، تعادل ، جوان سازی ، پایداری ، باروری ، رشک ، نگهداری ، مردانگی ، آرامش ، رشد ، تاثیر ، طبیعت ، صلح ، پرورش ، هارمونی ، بازیافت ، خوش شانسی و سخاوت.

اینفوگرافیک زیر خلاصه و مفید تمام این مضامین را به همراه نمونه ی لوگو ها، نشان می دهد.

اگر از نوین گرافیک تجربه خوبی دارید و احساس میکنید اشتراک گذاری این حس خوب،
باعث دریافت نظرات، پیشنهادات و انتقادات سازنده به نوین گرافیک و ارتقای سطح کیفیت نوین گرافیک میشود،
آن را با دیگران به اشتراک بگذارید….

AmirHossein

دیدگاه کاربران ...

تعداد دیدگاه : 0

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید